• ANT_01

  Antena to podstawa: dla DXowania i dla startów w zawodach. A Zjazdy SPDXC to okazja do niekończących się rozmów o tym wszystkim. Na zdjęciu jedna z anten Krzysztofa SP7GIQ/SN7Q

 • 9 Pasm

  - Osiągnięcia na 9 pasmach (160m - 10m)
  - Potwierdzone podmioty DXCC
  - Dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

 • SP DX Contest

  - Zawody organizowane od 1933 roku
  - Zawsze pierwszy pełny weekend kwietnia
  - CW, SSB, MIXED.... Low Power, High Power... Wiele kategorii

  >>> www.spdxcontest.pzk.org.pl

 • 60m

  - Osiągnięcia w paśmie 60 metrów
  - Potwierdzone DXCC (QSL, LoTW, eQSL) na CW, SSB, DIGI oraz MIXED
  - Dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> REGULAMIN  |  >>> WYNIKI |

 • ANT_02

  Antena to podstawa, ale im większa, tym więcej pracy wymaga. Na zdjęciu: Kazik SP2FAX podczas prac związanych z naprawą jednej ze swoich anten...

 • G3SXW

  Zjazdy SP DX Clubu to miejsce wielu interesujących prezentacji i szansa na spotkanie z organizatorami DXpedycji. Na jednym ze Zjazdów naszym gościem był Roger G3SXW

 • SPAHC

  - współzawodnictwo łowców dyplomów
  - dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

 • Intercontest

  Zdobywanie dyplomów w zawodach wymaga systematycznej pracy i wysokich umiejętności operatorskich. Na zdjęciu niektóre z contestowych trofeów Krzysztofa SP7GIQ/SN7Q.

  SP DX Club prowadzi współzawodnictwo INTERCONTEST KF, podsumowujące osiągnięcia stacji polskich w najważniejszych zawodach w ciągu roku kalendarzowego.

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

 • SP DX Maraton

  - Osiągnięcia na pięciu pasmach KF (80, 40, 20, 15 i 10m)
  - Potwierdzone podmioty DXCC i strefy WAZ
  - Współzawodnictwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

 • IOTA

  - potwierdzone QSO z wyspami IOTA na poszczególnych kontynentach
  - zasady oparte na regulaminie RSGB IOTA 
  - współzawodnictwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

 • DXP_01

  SP DX Club od wielu lat wspiera najważniejsze wyprawy DX, szczególnie organizowane przez polskich krótkofalowców. Jest to możliwe dzięki składkom członkowskim 

 • RIG_01

  Coroczne Zjazdy SP DX Clubu to okazja do wielu prezentacji technicznych. Niektóre urządzenia można nabyć podczas tradycyjnej giełdy sprzętu, która zawsze towarzyszy naszym spotkaniom...

 • DXP_02

  SP DX Club od wielu lat wspiera najważniejsze wyprawy DX, szczególnie organizowane przez polskich krótkofalowców. Jest to możliwe dzięki składkom członkowskim 

 • 11 Pasm

  - Osiągnięcia na 11 pasmach (160m - 6m)
  - Potwierdzone podmioty DXCC
  - Dostępne dla wszystkich zainteresowanych

  | >>> WYNIKI | >>> REGULAMIN |

Po Zjeździe SPDXC czyli Stowarzyszenia Miłośnikó w Dalekosiężnych Łączności Radiowych - Jarnołtówek 2020

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami tegoroczny Zjazd SPDXC odbył się w dniach 18-20 września w ośrodku "MAX" w Jarnołtówku. Pięknie położony i bardzo piękny ośrodek spełnił chyba wszystkie oczekiwania uczestników Zjazdu. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie przyjazna krótkofalowcom atmosfera, którą otoczył nas personel ośrodka.

Na sali obrad w chwili otwarcia znajdowało się 35 osób w tym 26 członków SPDXC w związku z tym Zjazd był prawomocny w drugim terminie. W sumie w Zjeździe uczestniczyło ponad 50 uczestników w różnych opcjach obecności.

Prezes SPDXC Marek Niedzielski SP7DQR otworzył obrady Zjazdu SPDX Clubu i następnie minutą ciszy uczczono Kolegów którzy na zawsze od nas odeszli: Tomasza Koszałkowskieego SP5NZZ, Andrzeja Cieślika SP9UNX, Mieczysława Lubańskiego SP2WHE, Leszka Fabiańskiego SP3DOI, Leona Kossobudzkiego SP5AFL, Zdzisława Jędrasiaka SQ3A, Henryka Kruszyńskiego SP2BUW, Stefana Kuryłko SP4CLX.

Po sprawach proceduralnych Prezes SPDXC zaproponował, aby Prezes PZK Tadeusz Pamięta odznaczył Złotą Odznaką Honorową PZK Kazimierza Drzewieckiego SP2FAX oraz Stanisława Bechera SP7CXV. Odznaki zostały Kolegom przypięte, a obecni pogratulowali Im otrzymania tych najwyższych w Polskim Związku Krótkofalowców odznaczeń.

Metodą typowania numerów na liście obecności przeprowadzono losowanie książek Ryszarda Reicha rAgent Nadajer1; oraz rWywołanie Ogólner1;. Dla zaakcentowania 90 rocznicy powstania PZK, Prezes PZK rozdał obecnym okolicznościowe proporczyki.
Przegłosowano wniosek Mirosława Paczochy SP5ENA, który zaproponował wprowadzenie współzawodnictwa 11 pasmowego obejmującego pasma 160, 80, 60, 40, 30, 20, 17, 15, 12, 10 i 6 metrów dla członków SPDX Clubu.
W dalszym ciągu tej części Zjazdu dyskutowano o potrzebie blokowania znakó w zmarłych Kolegów, potrzebie zrzeszania się, o konsultacjach Ustawy Prawo Łączności Elektronicznej w kontekście formy prowadzenia egzaminów.

Na wstępie części prezentacyjnej Zjazdu Prezes SPDXC wręczył Januszowi Węgrzynowi SP9FIH nagrodę DXCC ARRL za przeprowadzenie największej ilości łączności z unikatowymi znakami podczas pracy z Palestyny w ekspedycji E44WE.

Włodzimierz Herej SP6EQZ opowiedział o przygotowaniach do nieodbytej wyprawy na Wyspę Wielkanocną oraz wyjaśnił szczegóły wydawania licencji w Chile.
Kolejną była prezentacja o 3 wyprawie na PJ5 St. Eustatius 2019 z udziałem Janusza Szymańskiego SP6IXF i Włodzimierza Hereja SP6EQZ. Włodek SP6EQZ omówił różne aspekty pracy z tego podmiotu. Prezentował także pliki audio i video z wypraw na PJ5 oraz zdjęcia, w tym o charakterze turystycznym.
W sumie w trzech ekspedycjach "team" przeprowadził prawie 50.000 QSO's.

Z kolei Janusz Węgrzyn SP9FIH przedstawił prezentację z wyprawy na Norfolk, na której został ruwięzionyr1; z powodu Corona wirusa. Podkreślił znaczne koszty wynajęcia pomieszczeń na Norfolk, które wynoszą od 35 do 50 Dolarów Australijskich za dobę. Janusz omówił realia pobytu na wyspie Norfolk w najróżniejszych aspektach, takich jak zaopatrzenie, przyroda, klimat, turystyka, ciekawe obiekty. Janusz SP9FIH podziękował wszystkim za wsparcie finansowe podczas przymusowego przedłużonego pobytu na wyspie Norfolk.

Trzecim i ostatnim prezenterem był Marcin Adamowicz SP5ES, który opowiedział o wyprawie na Norfolk z Jackiem Marczewskim SP5EAQ i Przemkiem Gołęmbowskim SP7VC (VK9NC, VK9NE, VK9NG). Wyprawa była zorganizowana niezależnie od wyprawy Janusza SP9FIH. Opowiedział
o najważniejszych momentach w historii wyspy. Przedstawił sprzęt, którym się wyprawa posługiwała oraz graficznie opracowane statystyki zrobionych QSO's.

Po przerwie Marcin SP5ES kontynuował swoje prezentacje, tym razem o nieodbytej do końca wyprawie na Bouvet. Przedstawił warunki podróży zaadaptowanym na tą wyprawę rybackim statkiem "Atlantic Tuna".
 

Prezentacje Marcina SP5ES były ostatnim punktem tego zjazdu.
Zjazd odbywał się w przyjaznej, koleżeńskiej atmosferze, był znakomicie zorganizowany przez Radka Chróścickiego SP5ADX wiceprezesa SPDXC i zakończył się ok godz. 16.00.

Na podstawie protokołu obraz Zjazdu SPDX Clubu - Piotr SP2JMR

Witam,

Odnotowaliśmy kilka nowych wpłat last minute, tak więc grono nam się poszerzyło.
Osoby, które nie podały znaków oczywiście mogą przyjechać na Zjazd, ale nie będą
dla nich wydrukowane identyfikatory (wypiszemy ręcznie). Serdecznie zapraszam wszystkich.

Piątek, 18.09
- Grill, start godz 19:00
Do grilla serwujemy piwo lane - kosztuje 6 zł / 0,3 l.

Sobota, 19.09
- Śniadanie w godz. 09:00-10:00
- 10:30 - Otwarcie Zjazdu
- 11:00 - SP6EQZ prezentacja wyprawy PJ5/SP6EQZ i PJ5/SP6IXF
- 11: 30  - SP5ES prezentacja wyprawy VK9NG, NC, NE
- 12:15 - SP9FIH prezentacja wyprawy VK9NK
- 13:00 - SQ2GXO omówienie Intercontest
- 13:20 - Wolne wnioski, rozmowy
- 13:30 - Obiad*
- 15:00-18:45 QRM, pile-up - czyli luźne rozmowy w gronie uczestników Zjazdu
- 19:00 Uroczysta kolacja
  Do kolacji uroczystej należy się zaopatrzyć w dodatkowe napoje
  ( na osobę jest 0,25 l soku ) oraz alkohol. Alkohol własny - bez korkowego, bez ograniczeń

Niedziela 20.09
- 09:00-10:30 - Śniadanie
- 11:00 - Zamknięcie Zjazdu, wolne wnioski, pożegnanie

*  Za dodatkowy obiad w sobotę jest opłata 30 zł od osoby (osoby, które nie wykupiły uczestnictwa mogą
  zamówić obiad na miejscu).

Zarząd zapewnia uczestnikom maseczki wielokrotnego użycia oraz płyn do dezynfekcji rąk.

Do spotkania w ten weekend
Radek
SP5ADX
Wiceprezes SPDXC

Witam,

informuję wszystkich zainteresowanych, że nastąpiła zmiana adresu SP DX Clubu.
Aktualny adres to:

SPDXC - Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych
ul. Młynarska 42, lok. 115
01-171 Warszawa

73, Marek SP7DQR/T2QR, Prezes SPDXC

 

Belgijskie obserwatorium SILSO (Sunspot Index and Long-Term Solar Observations) w poinformowało w sierpniu, że minimum pomiędzy Cyklami Słonecznymi oznaczonymi numerami 24 i 25 najprawdopodobniej miało miejsce w grudniu 2019. SILSO, stanowiące część Królewskiego Obserwatorium Belgii i wcześniej znane jako SIDC, jako dowód podało wzrost wygładzonej wartości liczby plam słonecznych obliczanej dla okresu 13 miesięcy - był to pierwszy wzrost od wystąpienia maksimum Cyklu 24, które miało miejsce w kwietniu 2014..

Z przykrością zawiadamiamy, że do krainy wiecznych DXów niespodziewanie odszedł


Leszek Fabjański
SP3DOI

Leszek był znakomitym operatorem. DXmanem i członkiem wielu DXpedycji. Często uczestniczył w Zjadach SP DX Clubu i zwykle było to polączone z prezentacją kolejnej wyprawy, w której brał udział.

Leszek był członkiem SP DX Clubu z numerem 119. Do SPDXC wstąpił w sierpniu 1970. W latach 70 był dwkrotnie Wiceprezesem SPDXC.

Obok krótkofalarstwa pasją Leszka było lotnictwo. Posiadał licencję pilota i aktywnie ją wykorzystywał. Leszek zginął w sobotę 15.08 w wypadku samolotu (SP-SLES), podchodząc do lądowania na agroturystycznym lotnisku w Kikitach (niedaleko Olsztyna).

 

Niech odpoczywa w pokoju.

Wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół...

Sytuacja epidemiologiczna spowodowała odłożenie w czasie wielu planowanych DXpedycji. Dotknęło to także naszej polskiej wyprawy XR0YSP.

Włodek SP6EQZ poinformował, że wyprawa na Easter Is. została przełożona na rok 2021. Według otrzymanych przez Włodka informacji na Easter Is. wszyscy mieszkańcy są zdrowi, ale z kolei w Chile sytuacja jest dość poważna i na razie wszystkie loty są odwołane bezterminowo (do ogłoszenia). Taka sytuacja niestety nie pozwala na realne planowanie wyprawy.

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 lipca niespodziewanie do krainy wiecznych DX-ów odszedł nasz Kolega

Tomasz Koszałkowski
SP5NZZ
SPDXC #880

Pożegnanie odbędzie się w 1 sierpnia o godz. 10.00 w kaplicy w Nowy Dworze Mazowieckim na Osiedlu Młodych, następnie urna z prochami zostanie złożona na cmentarzu w Nowy Dworze Mazowieckim.

Tomku, spoczywaj w pokoju.

 

Członkowie Nowodworskiego Klubu Krótkofalowców
Członkowie SP DX Clubu


 Informację przekazał: Mikołaj SP5CJQ

Wstępne wyniki współzawodnictwa Intercontest KF za 2019 rok są dostępne na stronie https://sq2gxo.pl/intercontest/". To jest pierwszy rok, kiedy współzawodncitwo jest oficjalnie rozliczane z oddzielną klasyfikacją stacji Low Power.

Prosimy o przesyłanie ewentualnych korekt i zapytań dotyczących policzonych punktów na adres Marka SQ2GXO:  . Termin zgłaszania uwag, korekt: do 3 sierpnia 2020 włącznie.

73,
Marek SQ2GXO

Informacja od oragnizatorów DXpedycji na Sains Is.

W8S

Drodzy Przyjaciele,

Sytuacja spowodowana pandemia wirusa Covid-19 powoduje, że wciąż nie jesteśmy w stanie dostać się na Swains Island.

To oznacza, że musimy odłożyć naszą DXPedycję przynajmniej do wiosny 2021.

 

Alex Jennings i nasz zespół rozpoczniemy proces planowania, jak tylko uzyskamy pozwolenie na podróż na American Samoa bez jakichkolwiek restrykcji (takich jak 14 dniowa kwarantanna).

Cały sprzęt jest już zamówiony i oczekuja na nas w Pago Pago.

 

Bardzo nam przykro publikować to ogłoszenie, ale patrząc na to z poytywnej strony, warunki propagacyjne będą lepsze w przyszłym roku!

Kontynuujemy realizację projektu Swains DXpedition i będziemy informować o postępach na naszej liście mailowej, stronie i w serwisach social media (jak Facebook oraz Twitter).

 

The Swains DXpedition Team
https://swains2020.lldxt.eu/

Strona 1 z 19

Członkowie SP DX Clubu (losowe zdjęcia z galerii):

Początek strony