Silent Key. Znani krótkofalowcy

Silent Key. Znani krótkofalowcy (22)

ON4UN. Silent Key

Marek SQ5BPM/ON4BPM poinformował, że 10 listopada 2020 zmarł John Devoldere ON4UN O zasługach ON4UN dla rozwoju krókofalarstwa można by mówić długo. Niezliczona jest lista krótkofalowców, którzy wykorzystali jego wiedzę, którą dzielił się na stronach swoich publikacji. Jego książka "Low Band DXing" to elementarz krótkofalowców zainteresowanych niskimi pasmami. Niech odpoczywa w pokoju. Informację o śmierci ON4UN i więcej informacji przekazała także córka John'a: http://www.on4ww.be/ON4UN_SK.pdf

SP5FM. Silent Key

6 listopada 2020 roku, w wieku 87 lat zmarł Wojciech Nietyksza SP5FM Był honorowym członkiem PZK. Był członkiem Komitetu Wykonawczego 1 Regionu IARU. Dzięki swojej działalnosci w struktirach IARU był osobą niezwykle cenioną za swoją wiedzę. Był także konstruktorem radiotelefonów "Klimek" i "Wawa" - przez wiele lat wykorzystywanych przez GOPR oraz przez polskich himalaistów. Niech odpoczywa w pokoju. Uroczystosci pogrzebowe odbędą sie 20 listopada o godz. 14.30 na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie rząd 12 kwatera 7 grób 1. WIęcej informacji o śp. Wojtku SP5FM w notce biograficznej na stronie PZK. 

SP5BZX. Silent Key

10 października odeszła od nas Wiesława Janeczek SP5BZX. Wiesia była operatorem stacji SP5PMT w Muzeum Techniki. Z domu pracowała rzadko, bo poświęcała swój wolny czas dla potrzeb naszego środowiska. Zapamiętajmy ją jako redaktora „Krótkofalowca Polskiego” (edycja 1992 - 1995). Była w nim tłumaczem tekstów, wykonywała skład każdego numeru, przygotowywała szatę graficzną, odpowiadała na korespondencję od czytelników, tworzyła bazy adresowe prenumeratorów… Nie było by naszego czasopisma bez pracy Wiesi. Pamiętajmy o tym. Żegnamy Wiesię - dobrego człowieka, życzliwego wszystkim. Zamyka się bezpowrotnie ważny rozdział w polskim krótkofalarstwie. Spoczywaj w spokoju! Zostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci. Łączymy się też w tych trudnych chwilach z Andrzejem SP5AHT - mężem Wiesi. Tomasz SP5CCC Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę, 12 października br. w Kościele Garnizonowym pw. Św Józefa oblubieńca NMP w Legionowie, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 5. Początek uroczystości o godzinie 10:30.

Monk Apollo SV2ASP/A. Silent Key

Kostas SV1DPI pisze: Mój bardzo bliski przyjaciel, Monk Apollo SV2ASP/A, zmarł o godzinie 20:45 UTC w dniu 05.05.2019 r. Jego pogrzeb odbył się na Mount Athos o 9 UTC dnia 6 maja 2019 r. W ciągu ostatnich 3 lat walczył z rakiem mózgu. Miał 64 lata. Urodził się niedaleko Preveza w zachodniej Grecji. Był częścią dużej rodziny z wieloma braćmi i siostrami. Po studiach poszedł drogą całkowitego oddania się Chrystusowi i został mnichem w 1973 r. W klasztorze Myrtia w pobliżu Agrinio w zachodniej Grecji. Potem nadal był mnichem w klasztorze Proussos i ostatecznie w 1980 r. przeprowadził się do klasztoru Docheiariou na Mount Athos. Wiosną 1986 roku jego klasztor pozostawał bez telefonu przez ponad pięć miesięcy, coś niezwykłego na Mount Athos. Jeden z mnichów został ranny w oko, ale dopiero po 2 dniach dostał się do szpitala z powodu braku łączności. Kiedy pan Georgiadis (SV2RE), profesor okulisty, usłyszał tę…

DF1IAQ. Silent Key

Janusz Swoboda DF1IAQ zmarł w sobotę 9 marca 2019 (w środę był jeszcze u mnie na kawie!) Licencję SP9HMF dostał w 1973 roku (wraz ze mną) w klubie SP9KRT (miał najwięcej qso pod znakiem klubowym!). W 1989 r, wyjechał z rodziną do Niemiec, gdzie w 2003 r. rozpoczął pracę jako DF1IAQ. Był bardzo aktywny na pasmach i różnego rodzaju zawodach, między innymi w SP DX Contest gdzie zajmował czołowe lokaty wśród stacji DL. W swoim logu miał ponad 200 tysięcy QSO z 335 krajami DXCC. W listopadzie 2018 r. z żoną DK8YL przeprowadził się do Polski do Krostoszowic niedaleko Mszany. Zamierzał wystąpić o polską licencję i rozpocząć budowę systemu antenowego. Niestety nagła śmierć przerwała jego plany pracy na pasmach pod znakiem SP. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 16 marca o godz. 8.45 z kościoła św Trójcy w Piekarach Śl. - dzielnica Szarlej. 73! Józek SP9FKQ

Buzz NI5DX. Silent Key

W dniu 12 lutego 2019r. po czteroletniej walce z rakiem odszedł do krainy wiecznych DX-ów jeden z bardzo znanych krótkofalowców i QSL managerów Buzz NI5DX. Jego obowiązki QSL managera przejął Dan N4GNR. Buzz swoją pierwszą licencję otrzymał w 1978 roku. DXami interesował się od 1986 roku. Miał potwierdzone wszystkie kraje z listy DXCC. Pracował m.in pod znakami J87CQ, V31BR, H75A (NA-209), V47LDX i NI5DX/p z IOTA. Na stronie https://palmsfuneralhome.com/book-of-memories/3731618/Loeschman-William/service-details.php jest wspomnienie o Buzzie. Niech odpoczywa w pokoju.

Paul W0AIH. Silent Key

Niestety musimy przekazać smutną wiadomość o tragicznej śmierci Paul'a W0AIH. Jego stacja, zlokalizowana w stanie Wisconsin, była zawsze doskonale słyszalna i zawsze bardzo aktwyna w zawodach. Paul wykonywał prace konserwacyjne jednej ze swoich anten na kratownicy i niestety spadł, ponosząc śmierć na miejscu. To ogromna strata - dla rodziny, przyjaciół i dla środowiska contestowego. Wyrazy współczucia dla Najbliższych... Niech odpoczywa w pokoju.

SP6WM, SP8CUW. Silent Key

W przykrością informujemy o tym, że do krainy wiecznych DXów w ostatnim czasie odeszli nasi Przyjaciele: Witold Marchewka SP6WM oraz Marek Bobowski SP8CUW. Nie byli członkami SP DX Clubu, ale obydwaj byli nam wszystkim doskonale znani i cieszyli się ogromnym szacunkiem. Witold SP6WM był doskonałym telegrafistą, przez wiele lat pracował jako VU2/SP6WM. Marek SP8CUW był znanym i cenionym konstruktorem, współtwórcą jednej z najsilniejszych stacji contestowych w SP. Niech odpoczywają w pokoju... Wyrazy współczucia dla Rodzin i Przyjaciół zmarłych krótkofalowców.

SP5AWY. Silent Key

Z przykrością powtarzamy informację, opublikowana na portalu Polskiego Związku Krótkofalowców. 9 czerwca 2016 roku odszedł do krainy wiecznych dx-ów Włodzimierz Witaszewski SP5AWY lat 76.

SP5IXI. Silent Key

14 kwietnia niespodziewanie odszedł od nas na zawsze Mirosław RozbickiSP5IXI Mirek był przykładem wielkiego pasjonata krótkofalarstwa i wzorem HAM Spiritu. Ta pasja sprawiła, że jeszcze w latach 70 wraz z Krzysztofem SP7GIQ wyjechali razem na wakacje na Zachód, aby zarobić na fabryczne transceivery. Na początku lat osiemdziesiątych Mirek wyjechał z Polski i można go było od tego czasu usłyszeć z wielu miejsc na świecie. Przez wiele lat mieszkał w Australii, Singapurze i ponownie w Australii. Zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie i kiedy stało się to ponownie możliwe, używał znaku SP5IXI, który odzyskał. Mimo że ostatnio na stałe mieszkał w Perth w Zachodniej Australii i odwiedzał Polskę raz lub dwa razy w roku, od wielu lat był regularnym członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców. Od chwili odzyskania znaku SP5IXI Mirek próbował zostać członkiem SP DX Clubu. Jednakże sporadyczna aktywność z Polski sprawiła, że zdołał potwierdzić pod znakiem SP5IXI tylko 99 krajów (niestety karty…

Wiadomości DXNews.com

DX Engineering Radio Blog

Podcasty QSO Today

 • N1RM
  Episode 329 - Rick Miller -...
 • N4RH
  Episode 328 - Ralph Haller -...
 • W0SJ
  Episode 327 - Stan Johnson -...
 • W7SCY
  Episode 326 - Bob Weed -...
 • N2RJ
  Episode 325 - Ria Jairam -...
Powrót na górę strony