Komisja współzawodnictwa Intercontest KF po akceptacji Zarządu SPDXC postanowiła w wynikach tegorocznego współzawodnicta uwzględnić zawody EUHFC, które odbywają się w pierwszą niedzielę sierpnia.

IARU HF

Pytanie dotyczące zawodów IARU HF

WRTC czyli World Radiosport Team Championship to Krótkofalarskie Drużynowe Mistrzostwa Świata, które rozgrywane są co kilka lat w czasie zawodów IARU HF.  W WRTC starują dwuosobowe zespoły. Operatorzy do danych zespołów wyłaniani są na podstawie wyników, które osiągają podczas startów w zawodach krótkofalarskich na przestrzeni kilku lat, które poprzedzają daną edycję WRTC.

Kwalifikacja do WRTC nie jest zatem dokonywana na podstawie wskazania przez jakąś organizację krótkofalarską, ale odbywa się wyłącznie na podstawie indywidualnych osiągnięć w zawodach krótkofalarskich. Dlatego też zespoły, które startują w WRTC to rzeczywiście przedstawiciele światowej contestowej czołówki.

WRTC odbywa się co kilka lat w różnych miejscach na świecie. Dwuosobowe zespoły startują z tego samego obszaru, używają własnych urządzeń, ale wszyscy dysponują tą samą mocą wyjściową, używają takich samych anten. Natomiast zespoły mogą używać własnego sprzętu wspomagającego (przełączniki, filtry, komputery itd.).

Znaki, których używają zespoły WRTC są losowane przed zawodami i utrzymywane w tajemnicy: operatorzy WRTC nie mogą się identyfikować swoimi własnymi znakami.

WRTC jest zawsze rozgrywane w czasie zawodów IARU HF.  Zespoły WRTC pracują w pasmach 80 – 10 metrów.

Zespół SN0HQ to grupa krótkofalowców - pasjonatów zawodów krótkofalarskich.Od kilkunastu lat członkowie tej grupy reprezentują w zawodach IARU HF Polski Związek Krótkofalowców, używając w zawodach znaku SN0HQ.

Członkowie grupy od wielu lat wymieniają się doświadczeniami, spotykają się kilka razy w roku, pomagają sobie wzajemnie w rozwijaniu i utrzymywaniu stacji. W czasie zawodów obok doświadczonych operatorów, do pracy zapraszani są także początkujący krótkofalowcy.

Strona internetowa SN0HQ: http://www.sn0hq.org.pl/

IARU HF to typowe zawody krótkofalarskie. Odbywają się co roku, zawsze w drugi pełny weekend lipca.

Natomiast WRTC czyli World Radiosport Team Championship to Krótkofalarskie Drużynowe Mistrzostwa Świata, które rozgrywane są właśnie w czasie zawodów IARU HF i odbywają się co kilka lat.  

Bardziej szczegółowy opis WRTC znajduje się w odpowiedzi na kolejne pytanie.

Zawody IARU HF są jednymi z najpopularniejszych zawodów w krótkofalarskim kalendarzu. Co roku skupiają tysiące uczestników z całego świata. Regulamin zawodów przewiduje oddzielne klasyfikacje dla stacji indywidualnych, pracujących emisjami CW, PHONE lub Mixed. W ramach każdej z tych grup jest dodatkowo podział na High Power, Low Power i QRP. Dodatkowo oczywiście zawodach prowadzona jest klasyfikacja stacji z wieloma operatorami.

Cechą charakterystyczną zawodów jest praca stacji HQ (Head Quarter), które prezentują narodowe organizacje radioamatorskie zrzeszone w IARU. Stacje HQ są w zawodach klasyfikowane w oddzielnej kategorii. Bardzo często stacje HQ wydają specjalne dyplomy za łączności nawiązane z daną stacją w czasie zawodów IARU HF. Zawody są więc doskonałą okazją do nawiązania wielu ciekawych łączności oraz do zdobycia krótkofalarskich dyplomów. Warto wiedzieć, że sam organizator zawodów zapewnia, że dyplom za zawody otrzyma każda stacja, która w zawodach nawiąże minimum 250 łączności.

Polski Związek Krótkofalowców od wielu lat w czasie zawodów IARU jest reprezentowany przez stację, używającą znaku SN0HQ.

Patronem zawodów IARU HF jest Międzynarodowa Unia Radioamatorska – IARU (International Amateur Radio Union). W imieniu IARU zagadnieniami organizacyjnymi zawodów zajmuje się ARRL (Amerykański Związek Krótkofalowców).

Najbliższe zawody zaliczane do współzawodnictwa Intercontest KF: CQ WPX Contest CW
Termin: 29.05 - 30.05
Strona/regulamin zawodów: https://cqwpx.com/
Rekordy stacji SP: http://sp3key.com/wyniki/wpx_ssb_x.php (strona SP3KEY)

UWAGA: w pliku Cabrillo członkowie SP DX Clubu jako klub (CLUB-COMPETITION) podają nazwę: SP DX CLUB.

Wiadomości DXNews.com

DX Engineering Radio Blog

Podcasty QSO Today

 • N7RR
  Episode 401 - Bruce Prior - N7RRBruce Prior, N7RR,...
 • 4Z1UG-400
  Episode 400 - Eric Guth 4Z1UG with Jim Wilson K5NDJim...
 • K0IZ
  Episode 399 - John Raydo - K0IZJohn Raydo, K0IZ, had...
 • VE6EY
  Episode 398 - John Fallows - VE6EYJohn Fallows,...
 • N2XDD
  Episode 397 - Ed Wilson - N2XDDEd Wilson, N2XDD,...
Powrót na górę strony