Wydrukuj tę stronę

Kodeks Pracy DX

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w ostatnich latach poziom pracy operatorskiej znacznie sie pogorszył. Obserwujemy niestety bardzo często przy wołaniu stacji DX. Wielu wołających zupełnie nie zwraca uwagi na instrukcje operatora stacji DX. Częste są przypadki notorycznego wołania na częśtotliwości DXa, który pracuje ze splitem. Niektórzy z wołających po kilka czy kilkanaście razy podają swój znak, inni zdają się zupełnie nie słuchać DXa. DX Cluster, który z jednej strony jest doskonałym narzędziem pomagającym w pracy DX, z drugiej strony staje się przekleństwem.

Wielu uczestników DXpedycji pisze i mówi o tym, że kiedy znak DXpedycji pojawi się w DX Clusterze, po chwili na częstotliwości robi się taki bałagan, że efektywna praca staje się niemożliwa. Jedyną radą jest wtedy zmiana częstotliwości. Mówił o tym np. Roger G3SXW, gość Jubieluszowego Zjazdu SPDXC. Wszystkie te negatywne zjawiska sprawiają, że coraz więcej osób i organizacji zaczyna zwracać uwagę na aspekty związane z podniesieniem standardów pracy na pasmach. Temat ten pojawił się m.in. w tematyce omawianej na forum grup roboczych Regionu 1 IARU.

Problem dostrzegli także członkowie FOC (First Class CW Operators' Club), którzy opracowali swego rodzaju "Kodeks Pracy DX". Poniżej publikujemy jego tekst wraz z listem otrzymanym od Prezesa FOC, Boba G3PJT i całkowicie pdpisujemy się pod jego przesłaniem.

Poprawienie jakości pracy Dxowej na pasmach KF

Piszę, aby poruszyć sprawę wzrastającego zaniepokojenia standardami pracy operatorskiej. Sądzę, że wieu członków waszego klubu zwracało już uwagę na to, że styl pracy na pasmach zaczyna stanowić problem, szczególnie podczas wołania stacji DX w pile-up'ach na falach krótkich. Jako Prezes The First Class CW Operators' Club (FOC) wraz z Randym W6SJ i we współpracy z najlepszymi operatorami DX, zdecydowaliśmy się podjąć inicjatywę, aby zacjęcić wszystkich DXmanów do wspólnego wysiłku na rzecz podniesienia standardów. Opracowaliśmy przedstawiony poniżej prosty Kodeks Pracy DX i prosimy aby członkowie waszego klubu zwrócili na niego uwagę. Jeśli wszyscy będziemy współdziałać na rzecz podniesienia standardów będziemy w stanie nawiązywać łączności z większą ilością DXów i sama praca na pasmach będzie znacznie przyjemniejsza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej FOC http://www.g4foc.org/, w wydaniu QST w wydaniu z marca 2010, na stronie http://www.g4ifb.com/html/dxing.html#PileupTips oraz na stronie http://www.on4ww.be/OperatingPracticeEnglish.html

Prosimy o przetłumaczenie Kodeksu Pracy DX na wasz narodowy język, jeśli to pomoże w tym, aby nasze przesłanie było bardziej czytelne.

Dziękujemy za pomoc i 73,

Bob Whelan, G3PJT, Prezes FOC


Kodeks Pracy DX

Będę słuchać, słuchać i w końcu jeszcze więcej słuchać

 1. Będę wołać tylko wtedy, kiedy będę mógł odebrać znak stacji DX.
 2. Nie będę ślepo wierzył w informacje z klastra i przed zawołaniem stacji DX samodzielnie uzyskam pewność, jaki jest jej znak.
 3. Nie będę przeszkadzał w pracy stacji DX ani też w pracy jakiejkolwiek stacji wołającej DXa i nigdy nie będę stroił nadajnika na częstotliwości DXa lub na częstotliwości QSX, na której słucha.
 4. Będę czekał, aż stacja DX w pełni zakończy poprzednią łączność, zanim zacznę ją wołać.
 5. Zawsze będę wołał podając pełny znak.
 6. Będę w wyważony sposób wołał i następnie słuchał. Nie będę wołał w sposób ciągły.
 7. Nie będę nadawał w czasie, kiedy operator stacji DX odpowiada innej stacji.
 8. Nie będę nadawał w czasie, kiedy operator stacji DX prosi o powtórzenie znaku, który w żadnej mierze nie jest podobny do mojego znaku.
 9. Nie będę nadawał, kiedy operator stacji DX woła stacje z innych regionów geograficznych niż mój.
 10. Jeśli operator stacji DX odpowiada mojej stacji, nie będę powtarzał swojego znaku, chyba że będę miał pewność, iż mój znak został odebrany niepoprawnie.Będę zawsze wdzięczny za nawiązaną łączność.
 11. Będę szanował innych operatorów i sam będę postępował w taki sposób, aby zyskać szacunek innych.
Wyświetlony 7752 razy

Media