Wydrukuj tę stronę

Jak wysyłać QSL direct

Jednym z problemów, z którymi spotyka się każdy DXujący krótkofalowiec, jest kwestia potwierdzania łączności kartami QSL wysyłanymi direct do korespondenta lub QSL managera danej stacji. Niejednokrotnie zdarza się, że potwierdzenia nie uzyskujemy. Nie zawsze jest to wina naszego korespondenta, czasami po prostu przesyłki są okradane. Co zatem zrobić, aby ustrzec się przed tymi problemami albo przynajmniej je zminimalizować?

Podczas jednej z dyskusji na Liście Dyskusyjnej SPDXC o swoich sposobach na „directy” wspomniał Wojtek SP8AJK. Procent potwierdzonych w przypadku Wojtka directów wskazuje, że jego sposób jest bardzo skuteczny. Dlatego też na naszą prośbę Wojtek SP8AJK spisał swoje wskazówki (TNX!). Za jego zgodą publikujemy je poniżej i  życzymy powodzenia w potwierdzaniu łączności.


Staram się, gdzie tylko jest to możliwe, maksymalnie wykorzystać OQRS (Online QSL Request System). Zamawiam karty via buro, direct w zależności od tego, jak ważna jest dla mnie karta QSL. W systemie tym realizuję opłaty i ewentualne dotacje do wypraw poprzez PayPal. Jak dotąd OQRS działa bardzo dobrze.

Jeśli jednak zachodzi konieczność wysłania QSL direct, stosuję następujące zasady:

  • zaadresowana koperta zwrotna jest formatu C6 o wymiarach 114x162 mm,
  • koperta zewnętrzna to format B6 o wymiarach 125x176 mm,
  • pożądane jest, aby obie koperty miały wewnętrzny nadruk kolorowy jak najciemniejszy (mało efektywne prześwietlanie)
  • przy podanych wymiarach kopert nie zachodzi konieczność składania koperty zwrotnej i załączników ("macajew" ma utrudnione rozpoznanie zawartości),
  • jako załączniki stosuję głównie "$", rzadko IRC , ale zawsze (jeśli to możliwe) zgodnie ze wskazówkami korespondenta,
  • słabym punktem kopert jest klejenie, więc stosuję dodatkowe wzmocnienie dyskretną taśmą klejącą
  • do krajów sąsiednich na wschodzie i południowym wschodzie wysyłam listy jako polecone.

Trochę zachodu z tym systemem jest na początku, ale efekty są takie, że na przestrzeni lat 2010 - 2012 na ogólną ilość wysłanych 150 directów, tylko dwa directy nie zostały zrealizowane:

  • PJ2T z okresu zmian statusu PJ w DXCC, ale na LOTW zaliczone,
  • RI1ANF via RK1..., ale na LOTW też zaliczone (może jeszcze dojdzie bo czekam dopiero 4 miesiące).
Wyświetlony 9174 razy

Media