Zjazd Stowarzyszenia SPDXC

Zjazd SPDXC odbędzie się w terminie 30 września – 2 października. Miejsce: Kobyla Góra, Hotel nad Zalewem (województwo wielkopolskie).

Tegoroczny Zjazd ma charakter sprawozdawczo-wyborczy. Zachęcamy do licznego udziału i wczesnego rezerwowania miejsc.

>> KOMUNIKAT ZJAZDOWY

Solar Dynamics Observatory (SDO)

Tomas NW7US prowadzi doskonałą stronę informującą o propagacji i wydarzeniach zachodzących na Słońcu. Regularnie publikuje ciekawe artykuły. Tomas napisał m.in. o SDO czyli Solar Dynamics Observatory.Oto, czego możemy się dowiedzieć

SDO czyli Solar Dynamics Observatory w tej chwili już całkowicie oficjalnie zaczyna z bliska śledzić Słońce, które jest źródłem wszystkich wydarzeń związanych z kosmiczną pogodą. Pogoda kosmiczna wpływa nie tylko na życie mieszkańców Ziemi, ale także na samą Ziemię jako taką i wszystko, co znajduje się w atmosferze ziemskiej. Pasjonaci radia bardzo liczą na pogodę kosmiczną, z powodu wpływu, jaki wywiera ona na jonosferę i pogodę na powierzchni Ziemi.

SDO jest pierwszym satelitą uruchomionym w realizowanym przez NASA programie o nazwie Living with a Star (LWS) czyli Życie z Gwiazdą. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą, aby funkcjonować pięć lat. Jednakże jak wiemy satelity przechodzą bardzo wiele testów, które są wielokrotnie powtarzane i często działają znacznie dłużej niż początkowo zakładano. Dobrym tego przykładem jest satelita SOHO, który w założeniach miał funkcjonować pięć lat, a tymczasem w 2010 roku świętowaliśmy 15 rocznicę jego pracy na orbicie!

SDO jest niepodobny do innych satelitów. Każdego dnia gromadzi ogromne ilości danych. W rzeczywistości tych danych jest tyle, że kolejne nowe dane mogłyby co 36 sekund zapełnić płytę CD. Wiele satelitów współpracuje z naziemnymi systemami (umieszczonymi na powierzchni Ziemii, gdzie są przesyłane dane i fotografie) i posiada systemy przechowujace dane do chwili, kiedy satelita może skontaktować się z naziemnym systemem, aby te date przekazać. Jednak w przypadku SDO jest inaczej. Dzieje się tak, ponieważ SDO nie posiada żadnego systemu przechowującego dane. SDO pobiera tyle danych, że utworzono specjalną naziemną satcję dla tego satelity. Aby działanie takiej stacji było możliwe, SDO został umieszczony na orbicie geostacjonarnej. To oznacza, że satelita obraca się z taką samą prędkością jak Ziemia i zawsze znajduje się w stałym miejscu nad stacją naziemną i jest z nią w ciągłej komunikacji. Ta stacja znajduje się w Nowym Meksyku.

14 maja 2010 "klucze" do Solar Dynamics Observatory (SDO) znalazły się we władaniu zespołu, który zajmuje się dostarczaniem danych i obrazów/filmów Słońca w czasie rzeczywistym. Posiadając przyrządy i niezwykle wysokiej rozdzielczości (żadne obserwatorum nie posiada lepszych), SDO stanowi najnowsze narzędzie badawcze, które pozwala uzyskać dane pozwalające na zrozumienie zachowania Słońca, pogody kosmicznej oraz relacji zachodzących pomiędzy Słońcem a Ziemią. SDO został nazwany nowym "Teleskopem Hubble'a" w badaniach Słońca.
 
Najnowsze obrazy Słońca są w tej chwili prezentowane na stronie http://prop.hfradio.org/ - zawierają widok Słońca w znacznie większym zakresie kolorów niż było to możliwe w przypadku danych z SOHO i STEREO i zdjęcia te są w znacznie wyższej rozdzielczości niż pochodzące z innych obserwatoriów. Zdjęcia można obejrzeć na stronie http://prop.hfradio.org/. Śledzenie Cyklu Słonecznego 24 dzięki temu nowemu obserwatorium może dostarczyć wielu wrażeń!

Źródło: http://www.hfradio.org/. Tłumacznie: SP5UAF

Wyświetlony 2046 razy

Więcej w tej kategorii:

Artykuły powiązane

Media

Wiadomości DXNews.com

DX Engineering Radio Blog

Podcasty QSO Today

 • W4IPC_WW0CJ
  Episode 413 -​Connor Black - W4IPC, and CJ Pokowitz -...
 • KD7BBC
  Episode 412 - Richard Bateman - KD7BBCRichard...
 • AF7YQ
  Episode 411 - Eric Anderson - AF7YQEric Anderson,...
 • K1KA
  Episode 410 - Dave Mackey - K1KADave Mackey, K1KA,...
 • KC8VKA
  Episode 409 - Frank Roman - KC8VKAFrank Roman,...
Powrót na górę strony