Solar Dynamics Observatory (SDO)

Tomas NW7US prowadzi doskonałą stronę informującą o propagacji i wydarzeniach zachodzących na Słońcu. Regularnie publikuje ciekawe artykuły. Tomas napisał m.in. o SDO czyli Solar Dynamics Observatory.Oto, czego możemy się dowiedzieć

SDO czyli Solar Dynamics Observatory w tej chwili już całkowicie oficjalnie zaczyna z bliska śledzić Słońce, które jest źródłem wszystkich wydarzeń związanych z kosmiczną pogodą. Pogoda kosmiczna wpływa nie tylko na życie mieszkańców Ziemi, ale także na samą Ziemię jako taką i wszystko, co znajduje się w atmosferze ziemskiej. Pasjonaci radia bardzo liczą na pogodę kosmiczną, z powodu wpływu, jaki wywiera ona na jonosferę i pogodę na powierzchni Ziemi.

SDO jest pierwszym satelitą uruchomionym w realizowanym przez NASA programie o nazwie Living with a Star (LWS) czyli Życie z Gwiazdą. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą, aby funkcjonować pięć lat. Jednakże jak wiemy satelity przechodzą bardzo wiele testów, które są wielokrotnie powtarzane i często działają znacznie dłużej niż początkowo zakładano. Dobrym tego przykładem jest satelita SOHO, który w założeniach miał funkcjonować pięć lat, a tymczasem w 2010 roku świętowaliśmy 15 rocznicę jego pracy na orbicie!

SDO jest niepodobny do innych satelitów. Każdego dnia gromadzi ogromne ilości danych. W rzeczywistości tych danych jest tyle, że kolejne nowe dane mogłyby co 36 sekund zapełnić płytę CD. Wiele satelitów współpracuje z naziemnymi systemami (umieszczonymi na powierzchni Ziemii, gdzie są przesyłane dane i fotografie) i posiada systemy przechowujace dane do chwili, kiedy satelita może skontaktować się z naziemnym systemem, aby te date przekazać. Jednak w przypadku SDO jest inaczej. Dzieje się tak, ponieważ SDO nie posiada żadnego systemu przechowującego dane. SDO pobiera tyle danych, że utworzono specjalną naziemną satcję dla tego satelity. Aby działanie takiej stacji było możliwe, SDO został umieszczony na orbicie geostacjonarnej. To oznacza, że satelita obraca się z taką samą prędkością jak Ziemia i zawsze znajduje się w stałym miejscu nad stacją naziemną i jest z nią w ciągłej komunikacji. Ta stacja znajduje się w Nowym Meksyku.

14 maja 2010 "klucze" do Solar Dynamics Observatory (SDO) znalazły się we władaniu zespołu, który zajmuje się dostarczaniem danych i obrazów/filmów Słońca w czasie rzeczywistym. Posiadając przyrządy i niezwykle wysokiej rozdzielczości (żadne obserwatorum nie posiada lepszych), SDO stanowi najnowsze narzędzie badawcze, które pozwala uzyskać dane pozwalające na zrozumienie zachowania Słońca, pogody kosmicznej oraz relacji zachodzących pomiędzy Słońcem a Ziemią. SDO został nazwany nowym "Teleskopem Hubble'a" w badaniach Słońca.
 
Najnowsze obrazy Słońca są w tej chwili prezentowane na stronie http://prop.hfradio.org/ - zawierają widok Słońca w znacznie większym zakresie kolorów niż było to możliwe w przypadku danych z SOHO i STEREO i zdjęcia te są w znacznie wyższej rozdzielczości niż pochodzące z innych obserwatoriów. Zdjęcia można obejrzeć na stronie http://prop.hfradio.org/. Śledzenie Cyklu Słonecznego 24 dzięki temu nowemu obserwatorium może dostarczyć wielu wrażeń!

Źródło: http://www.hfradio.org/. Tłumacznie: SP5UAF

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Więcej w tej kategorii:

Artykuły powiązane

Nadchodzące aktywności z listy Top 100 Most Wanted

Pozycje na liście wg. zestawienia opublikowanego przez serwis ClubLog. Po prefiksie w nawiasie pozycja na liście Most Wanted

3Y0 (2): Członkowie polskiej grupy REBEL DX Group zapowiadają wyprawę 3Y0I na Bouvet Is.

9L (96): Wyprawa 9LY1JM będzie pracować z Banana Islands (AF-037), Sierra Leone w terminie 9 - 21 stycznia 2019

JD/M (25): Take JG8NQJ będzie aktywny pod znakiem JG8NQJ/JD1 z Marcus Island (OC-073), Minami Torishima. Termin: listopad 2018 - luty 2019

KH8 (82): KH8/OZ1RH i KH8/OZ0J będą aktywni z American Samoa (OC-045). Termin: 15 - 22 kwietnia

T2 (80): Tony 3D2AG będzie aktywny jako T2AR z Funafuti Atoll, Tuvalu (OC - 015) w styczniu 2019

T31 (27): Wyprawa T31EU (DL2AWG, DL6JGN, DJ9RR, DM2AUJ, DK5WL, PA3EWP). Termin: 16.02-05.03.2019

TT (83): Chad pojawi się na pasmach w marcu 2019 za sprawą DXpedycji, która będzie używać znaków TT8RR oraz TT8XX

ZL7 (88): DXpedycja ZL7C będzie pracować z Chatham Is. (OC-038) od 28 marca do 2 kwietnia 2019.

Członkowie SP DX Clubu (losowe zdjęcia z galerii):

Początek strony