Wiesław SP4Z w zawodach Field Day w U.S.A.

Wiesław SP4Z przebywa w U.S.A. Wiesław jest jednym z sędziów WRTC 2014. Pobyt w U.S.A. rozpoczął się dla Wieśka od… udziału w zawodach Field Day. Otrzymaliśmy krótką relację z podróży do Stanów Zjednoczonych oraz sprawozdanie z pracy w tych zawodach. Zachęcamy to lektury i zapoznania się z tym, jak popularne są tego typu przedsięwzięcia za Oceanem…

Podróż była spokojna i zgodnie z planem. Busem do Warszawy, a rano następnego dnia na lotnisko. Mogłem do ręcznego wziąć dużo więcej bagażu, ale co tam. Od wyjścia z domu z Wilanowa do wejścia do domu Zbyszka minęło 16 godzin.

Najpierw mały samolot potem duży. No i traffic w NY.

W czasie lotu widoki piękne, farma wiatraków prądu w kanale La Manche, obiad nad Irlandią. Wojtek, wzniosłem toast za Ciebie z rodzina lampka schłodzonego wina.

Pierwsze wyspy Kanady i unosząca się jeszcze na wodzie kra lodowa. Przelecieliśmy też nad całą wyspą Long Island. Pogoda fantastyczna, ale wilgoć.

Nad oceanem nawet kamera obiektywu do końca się nie otworzyła. Pierwsze spostrzeżenia: brak wielkich bilboardów na drogach i nachalnej reklamy, duże przestrzenie nawet te w mieście. Nowy Jork odkładamy na później.

Zbyszek w piątek, mając free day, pomógł mi wiele, za co jestem mu bardzo, ale to bardzo wdzięczny. Pokazał mi swoje dawne miejsca i trochę wyspy. Żadnych bloków, tylko domki jednorodzinne no i obecność Oceanu - woda, kanały. Są ślady po huraganie, co zatopił trochę Lindenhurst.

Wieczorem odwiózł mnie z Long Island na prawdziwa już ziemię amerykańską do Adama W1ASB w Stamford, CT. Do tej pory bylem na wyspie. Po drodze parę zdjęć z trasy - szerokie drogi, jeden z dwóch mostów miedzy wyspą LI a stałym lądem, opłata ze przejazd tym mostem.

U Adama w sobotę rano pojechaliśmy na tereny obserwatorium na piknik krótkofalowców zwany Field Day i nadawaliśmy przez 24 godziny, robiąc 3600 łączności dla klubu w Stamford - wynik rekordowy i wszyscy maja chrapkę na miejsce w pierwszej piątce w USA. Ja zrobiłem ok 630 łączności Morsem a te punkty są liczone podwójnie. Razem ze mną w namiocie był Andy, który nadawał wolniejszą telegrafią, ale też dobrze odbierał.

Pikniki te są okazją do współpracy miedzy radioamatorami i utrzymywania więzi. Są punkty za liczność z baterii słonecznych i zasilania z generatorów, co w naszym przypadku miało miejsce. Wspólne posiłki i zadanie, aby wypaść jak najlepiej tworzą wspaniałą atmosferę. Wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni (zwłaszcza z wyniku). No i ja zaledwie drugi dzień w USA a już bylem w TV lokalnej, udzielając wywiadu. Była to relacja w TV lokalnej stanu CT - jak znajdziemy link to podeślę. Sąsiedzi Adama nas widzieli w tej TV.

Na pikniku razem z Giorgijem (pochodzi z Bulgarii) uczyłem się lutować elementy SMD. Nie jest to trudne, gdy się ma narzędzia i troszkę umiejętności. Odległości na płytce między nóżkami elementów są poniżej 1mm i jak polutować, żeby nie było zwarcia?

Anteny były podwieszone do wysokich drzew (zaleta tego terenu obserwatorium), a linki były przerzucone nad drzewa z pistoletu pneumatycznego - nikt po drzewach nie musiał łazić.

Piknik ten traktowany jest bardzo poważnie w USA, bo zachęca do zdrowej rywalizacji klubów i jest promocją ham radio dla osób z zewnątrz. To kolejne rzeczy, które mi się podobały

Pogoda na piknik była idealna - sucho i ciepło, a po powrocie poszliśmy na basen dla orzeźwienia. Jest on na osiedlu gdzie mieszka Adam (osiedlowy basen tylko dla mieszkańców). Nie robiłem tam fotek

Od dziś już będę używał tylko nowego aparatu foto Canona Power Shot S3 IS, a Canon A610 będzie rezerwowy.

Tak wiec plan jest ok.

Dziś wieczorem kolejne przygotowania do następnej wyprawy - na wyspę Ram. Tę wyprawę zorganizujemy pod koniec lipca (ostatni weekend). A już jutro po południu busem do Bostonu - i środowisko już tylko angielskojęzyczne.

Trening w Field Day dobrze mnie rozgrzał na funkcje sędziego i pozwolił poznać propagację fal radiowych w USA, gdzie rozkłada się ona inaczej niż w Europie. Inne jest położenie na szerokości geograficznej i inny układ kontynentów dla anten kierunkowych

Pozdrawiam

Wieslaw, SP4Z, referee WRTC2014

www.wrtc2014.org

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadchodzące aktywności z listy Top 100 Most Wanted

Pozycje na liście wg. zestawienia opublikowanego przez serwis ClubLog. Po prefiksie w nawiasie pozycja na liście Most Wanted

3Y0 (2): Członkowie polskiej grupy REBEL DX Group zapowiadają wyprawę 3Y0I na Bouvet Is.

9L (96): Wyprawa 9LY1JM będzie pracować z Banana Islands (AF-037), Sierra Leone w terminie 9 - 21 stycznia 2019

JD/M (25): Take JG8NQJ będzie aktywny pod znakiem JG8NQJ/JD1 z Marcus Island (OC-073), Minami Torishima. Termin: listopad 2018 - luty 2019

KH8 (82): KH8/OZ1RH i KH8/OZ0J będą aktywni z American Samoa (OC-045). Termin: 15 - 22 kwietnia

T2 (80): Tony 3D2AG będzie aktywny jako T2AR z Funafuti Atoll, Tuvalu (OC - 015) w styczniu 2019

T31 (27): Wyprawa T31EU (DL2AWG, DL6JGN, DJ9RR, DM2AUJ, DK5WL, PA3EWP). Termin: 16.02-05.03.2019

TT (83): Chad pojawi się na pasmach w marcu 2019 za sprawą DXpedycji, która będzie używać znaków TT8RR oraz TT8XX

ZL7 (88): DXpedycja ZL7C będzie pracować z Chatham Is. (OC-038) od 28 marca do 2 kwietnia 2019.

Członkowie SP DX Clubu (losowe zdjęcia z galerii):

Początek strony